FAQ
najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest scaling?

Scaling to profilaktyczno- leczniczy zabieg usunięcia złogów kamienia nazębnego, który osadzając się na zębach w okolicy dziąseł powoduje stany zapalne dziąseł i postępującą utratę kości wokół zębów. Scaling polega na usuwaniu stwardniałych złogów najczęściej za pomocą ultradźwięków, które delikatnie je rozbijają. Nie wymaga znieczulenia.

2. Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie to najskuteczniejsza metoda usuwania nieestetycznych osadów nazębnych, przebarwień po kawie, herbacie, papierosach itp. szczególnie z miejsc trudno dostępnych jak przestrzenie między zębowe. Ten profilaktyczny zabieg polega na kierowaniu na zabrudzoną powierzchnię szkliwa czyszczącego, wodno-pudrowego sprayu. Puder stosowany w piaskarce to okrągłe mikrocząsteczki dwuwęglanu sodu, pokryte silikonem, który chroni szkliwo przed ścieraniem.

3. Lakowanie- do czego służy.

Zęby stałe u młodych osób najczęściej mają na swej powierzchni anatomiczne głębokie bruzdy. Są to miejsca w sposób szczególny narażone na próchnicę. Zbierają się tam resztki jedzenia i bakteryjna płytka nazębna a dostęp szczoteczki jest ograniczony. Lakowanie to wypełnienie tych wąskich bruzd płynnym kompozytem tak aby powierzchnia zęba była gładka i łatwo dostępna dla szczoteczki. Zabieg wykonuje się po bardzo dokładnym oczyszczeniu bruzd i analizie pod kątem obecności ewentualnych zmian próchnicowych. W razie wątpliwości bruzdę się poszerza i czyści aby zalakować zdrowy ząb.

4. Czy w ciąży można leczyć zęby?

Można a nawet trzeba. Najbezpieczniejszy okres to II trymestr ciąży ale jeśli wymaga tego sytuacja należy leczyć zęby również poza tym okresem, zachowując szczególną ostrożność. Można również bezpiecznie stosować znieczulenie stomatologiczne ponieważ podaje się je miejscowo w bardzo małych dawkach. Bezboleśnie wyleczony ząb u mamy jest znacznie lepszą sytuacją dla malucha niż rozsiewające bakterie ogniska próchnicy i stany zapalne, które mogą wzmagać się w okresie ciąży.

5. Czy znieczulenie boli?

Wszystko zależy od progu bólu każdego człowieka. Przed zastrzykiem stosuje się miejscowo znieczulający owocowy żel, a właściwe znieczulenie podaje się bardzo powoli przy pomocy ultra cienkiej igły. To sprawia, że ewentualny dyskomfort jest w znacznym stopniu zminimalizowany.

6. Jak długo trzyma się wypełnienie?

Od kilku do kilkunastu lat. Trwałość wypełnień zależy od wielu czynników. Dentysta ma wpływ na niektóre- jakość materiałów kompozytowych, które stosuje oraz staranne opracowanie ubytku i założenie wypełnienia na osuszony, zdrowy ząb. Następnie dopasowanie w zgryzie i wypolerowanie. Kształt i rozmiar ubytku również ma znaczenie i czasem lepszym rozwiązaniem od wypełnienia jest odbudowa utraconych tkanek za pomocą inlaya, onlaya czy korony. Po wyjściu z gabinetu reszta zależy od pacjenta, jego codziennej prawidłowej higieny jamy ustnej, nawyków żywieniowych, regularnych kontroli stomatologicznych.

7. Czy wybielanie jest bezpieczne dla szkliwa?

Prawidłowo przeprowadzone wybielanie zdrowych zębów jest bezpieczne. Obecne, nowoczesne materiały są łagodne i często zawierają w składzie dodatkowe składniki ochronne. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku zębów startych, z odsłoniętymi szyjkami lub ubytkami próchnicowymi. W takich przypadkach wybielanie mogłoby pogłębić lub spowodować nadwrażliwość pozbawionych szkliwa miejsc lub pogorszyć próchnicę. Ubytki wymagają wyleczenia przed wybielaniem.

8. Czy zęby mleczne się leczy?

Tak- zęby mleczne pomimo iż wypadają należy leczyć. Próchnica zębów mlecznych jest główną przyczyną wad zgryzu, poza tym powoduje ból, obrzęki i stany zapalne dlatego tak ważne jest leczenie zębów dzieci. Warto przyzwyczaić dziecko do wizyt u stomatologa zanim pojawią się problemy. Pierwszy raz można umówić się na wizytę adaptacyjną z 1,5-2 letnim dzieckiem. Stomatolog zbada stan jamy ustnej małego pacjenta i doradzi jak najlepiej dbać o zęby malucha. Kolejne wizyty kontrolne pozwalają oswajać się dziecku z gabinetem i lekarzem. Wówczas w momencie pojawienia się pierwszego ubytku dziecko jest zrelaksowane i chętnie współpracuje ze stomatologiem.

Stomatologia estetyczna Kraków - Estedent! Zadbaj z nami o swoje zęby.

9. Czym się różni korona od mostu?

Zarówno korona jak i most są uzupełnieniami protetycznymi, które odbudowują utracone tkanki zębów lub całe zęby. Korona to pojedynczy najczęściej porcelanowy ząb zamocowany na własnym korzeniu. Most to połączenie kilku koron. Stosujemy go wówczas gdy zębów brakuje. Np. przy braku jednego zęba zakładamy korony na dwa sąsiednie a pomiędzy nimi jest trzecia korona, która zastępuje brakujący ząb. Wszystkie trzy korony są ze sobą połączone.

10. Czy złamany ząb trzeba usunąć?

Najczęściej nie. Zależy od rodzaju złamania. Jeżeli po usunięciu wszystkich ruchomych odłamków pozostanie chociaż jeden wystarczająco długi korzeń to przy dzisiejszej wiedzy i technologii można odbudować cały ząb mocując go na tym odpowiednio przygotowanym, wzmocnionym korzeniu. Tylko w przypadku złamania korzenia podłużnie lub skośnie ząb trzeba usunąć.

11. Są różne rodzaje koron. Czym one się różnią?

Korony protetyczne różnią się między sobą materiałem z którego są wykonane. Najczęściej stosowanym, estetycznym materiałem zastępującym tkanki zęba jest porcelana. To materiał twardy, gładki, odporny na ścieranie i przebarwienia. W dotyku przypomina szkliwo. Wyglądem może prawie doskonale naśladować zęby naturalne. Porcelana jest jednak krucha i wymaga wzmocnienia dlatego jako podbudowę koron i mostów, ich wewnętrzną warstwę stosuje się inne materiały. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Metal, a ściślej mówiąc stop metali to niedrogi i bardzo wytrzymały materiał, może jednak czasem powodować niewielkie przebarwienia przy dziąśle dlatego poleca się go głównie w odcinkach bocznych. Złoto nadaje koronie ciepły odcień oraz działa przeciw próchnicowo i przeciwzapalnie ale jest dość drogie. Cyrkon też nie należy do najtańszych ale jest najbardziej estetycznym i biokompatybilnym materiałem pośród wszystkich. Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej są często nie do odróżnienia od własnych zębów. Są najlepszym rozwiązaniem gdy chcemy poprawić estetykę uśmiechu.

12. Co to jest most bez szlifowania.

To rodzaj mostu protetycznego, który pozwala uzupełnić brak jednego lub nawet dwóch zębów bez potrzeby szlifowania pod korony zębów sąsiednich. Takie rozwiązanie stosuje się gdy zęby sąsiednie są mocne i zdrowe lub mają niewielkie wypełnienia. Wykonuje się w nich odpowiednio ukształtowane wgłębienia, najczęściej w miejscach po wypełnieniach. W tych wgłębieniach zostaje zamocowany most adhezyjny wzmocniony włóknem szklanym. Jest on estetyczny, minimalnie inwazyjny i łagodny dla tkanek przyzębia ale nie tak mocny jak most metalowo- porcelanowy na koronach. Należy zatem w każdej sytuacji rozważyć jaki rodzaj uzupełnienia będzie najkorzystniejszy dla pacjenta.

13. Czy rozchwiane zęby muszą zostać usunięte?

Zależy to od stopnia rozchwiania, stanu zęba, obecności zębów sąsiednich i ewentualnych dolegliwości bólowych. Nawet mocno rozchwiane ale zdrowe lub wyleczone zęby można ustabilizować za pomocą taśmy z włókna szklanego. Szynowanie zębów polega na przyklejeniu taśmy na ich tylnych powierzchniach co redukuje lub bardzo znacznie ogranicza ruchomość zębów poprawiając komfort jedzenia. Zamocowana taśma z włókna szklanego jest niewidoczna. Dla osób które mają braki zębowe właściwszym rozwiązaniem jest szynoproteza która stabilizuje zęby rozchwiane i uzupełnia braki.

14. Czy widać, że korona nie jest własnym zębem?

Nie. Jeśli wykonana jest przez doświadczonego technika - może być zupełnie nie do rozpoznania. Powierzchnia naturalnego zęba nie jest gładka lecz lekko pofalowana pełna niewielkich zagłębień i bruzdek. Nie jest również jednolita jeśli chodzi o kolor i stopień przeźroczystości. Przy szyjce i po bokach ząb jest ciemniejszy, w środku jaśniejszy a na brzegu siecznym często prawie przeźroczysty. Zdarzają się również delikatne plamki pęknięcia szkliwa. Odtworzenie tego wszystkiego w porcelanie jest sztuką ale zdolny technik potrafi tak doskonale upodobnić koronę do zęba naturalnego, że nawet światło załamuje się i rozprasza identycznie jak na naturalnym szkliwie.

15. Czym są licówki?

Licówki to niewielkie, dość cienkie płatki porcelany które nakleja się na przednią odpowiednio przygotowaną powierzchnię zęba. Licówkami można poprawić i kolor kształt zębów. Są świetnym rozwiązaniem jeśli zmiana wyglądu uzębienia nie musi być znaczna a zęby są w dobrym stanie. Jeśli zęby mają duże wypełnienia, są mocno przebarwione lub krzywe lepszym rozwiązaniem są korony pełnoceramiczne na podbudowie cyrkonowej. Pomagają one wzmocnić zęba, są trwalsze, umożliwiają większe zmiany koloru, kształtu czy nawet położenia zęba.

Stomatolog Kraków - Estedent! Profesjonalne usługi w niskich cenach.

16. W jakim celu uzupełnia się braki zębów bocznych skoro ich nie widać?

Na wszystkie zęby cały czas oddziaływują siły. Nacisk ze strony zębów sąsiednich i przeciwstawnych. Usunięcie zęba powoduje, że przestaje on oddziaływać na otoczenie. Np. Ząb przeciwstawny zacznie wysuwać się z kości ponieważ przestała na niego działać siła która go tam trzyma. Zęby sąsiednie zaczną się przechylać lub przesuwać w stronę luki. Dodatkowo inne zęby będą musiały przyjąć na siebie większy nacisk, więc szybciej ulegną starciu i zużyciu. Im rozleglejsze braki tym gorzej. W konsekwencji policzki zapadną się w miejscu brakujących zębów. W wyniku starcia pozostałych zębów szczęka i żuchwa zbliżą się do siebie nawet o 1,5 cm co z kolei spowoduje, że skóra pokrywająca twarz w tym obszarze zacznie obwisać. To z kolei skutkuje pogłębieniem bruzd nosowo-wargowych, zawijaniem czerwieni wargowej do wewnątrz, wysuwaniem brody do przodu, zakrzywieniem nosa. Z powodu tych zmian nawet młody człowiek bez bocznych zębów będzie wyglądał jak starzec. Dlatego bardzo ważne jest uzupełnianie braków nawet pojedynczych zębów.


Warning: Smarty error: unable to read resource: "glowna.tpl" in /home/platne/estedent/public_html/studio-estedent.pl/bpanel/lib/Smarty.class.php on line 1095 Warning: Smarty error: unable to read resource: "glowna.tpl" in /home/platne/estedent/public_html/studio-estedent.pl/bpanel/lib/Smarty.class.php on line 1095 Warning: Smarty error: unable to read resource: "footer.tpl" in /home/platne/estedent/public_html/studio-estedent.pl/bpanel/lib/Smarty.class.php on line 1095